Wydrukuj tę stronę
piątek, 21 maj 2021 12:09

Czym jest bezsenność? Jak można rozwiązać ten problem?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
leczenie bezsenności leczenie bezsenności pixabay

Problemy ze z snem dotyczą bardzo dużej liczby osób.Coraz częściej można spotkać się ze skargami na trudności z zaśnięciem czy ciągłe wybudzanie się.

A przecież sen w życiu człowieka jest bardzo ważny. Pozwala się zregenerować i zrelaksować. Brak odpowiedniej ilości snu może niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie całego organizmu oraz w dłuższej perspektywie na zdrowie. Kiedy dokładnie można mówić o bezsenności? Czy można ją leczyć?

Bezsenność – co to takiego?

Jako bezsenność określa się stan, w którym trudno zasnąć lub utrzymać długotrwały sen. Specjaliści wyróżniają kilka podstawowych rodzajów bezsenności. Jeden z podziałów mówi o przyczynach bezsenności, mogą one bowiem pochodzić z zewnątrz np. trudności z zaśnięciem może powodować niewygodne łóżko lub hałas. Problemy mogą też wynikać z wewnętrznych uwarunkowań danej osoby np. choroby o różnym podłożu, stres itp.

Bezsenności może mieć także różne okresy: przygodna to taka, która trwa kilka dni, krótkotrwała do 4 tygodni, natomiast przewlekła powyżej miesiąca.

Z uwagi na powyższe przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań należy ustalić przyczynę, która jest podłożem bezsenności. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie: https://www.centrumdobrejterapii.pl/materialy/bezsennosc-rosnacy-problem-wspolczesnosci/.

Czy bezsenność można wyleczyć?

Dużym zaskoczeniem może być to, że chcąc wyleczyć się z bezsenności, warto udać się do psychologa. Terapia w gabinecie psychologicznym być może wyeliminuje konieczność przyjmowania środków farmakologicznych. Jednak to, jak dokładnie będzie przebiegać leczenie, zależy od konkretnego przypadku. W leczeniu zaburzeń snu często stosowana jest terapia behawioralno-poznawcza. W przypadku, gdy jest ona niewystarczająca, może być także dołączona do niej farmakoterapia. Trzeba tutaj jednak pamiętać, by samodzielnie nie decydować się na przyjmowanie leków nasennych czy antydepresyjnych, gdyż nieumiejętnie dawkowane mogą jeszcze bardziej zaszkodzić.