Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 10 sierpień 2020 15:41

5 sposobów jak nauczyć nastolatka ogarniania finansów

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
ogarnianie finansów ogarnianie finansów

Dzieci zmieniają się w nastolatki tak szybko, że często nawet rodzicom trudno za tym nadążyć. Wydaje się, ze w mgnieniu chwili zamiast rozkosznego malucha mieszkamy pod jednym dachem z osobą prawie dorosłą, która zaczyna mieć własne potrzeby finansowe i szuka niezależności także w tej dziedzinie.

Nie ma tematu, na który z nastolatkiem rozmawiałoby się w sposób prosty, trudno się więc dziwić, że pieniądze prowadzą do wielu konfliktów i nieporozumień.

1. Otwórz się na problemy i potrzeby

Nie ad się udawać, że nasze dziecko dorasta, bo nie uciekniemy przed akceptacją jego dojrzewania. Przychodzi moment, w którym nasze dziecko zaczyna się zmieniać, a najprostszym sposobem na jego zrozumienie jest nasza empatia. To niełatwe, ale przypomnijmy sobie, jak samo zachowywaliśmy się w jego wieku i postarajmy się zrozumieć problemy i potrzeby nastolatka. Przede wszystkim, nauczmy się traktować jego problemy w sposób poważny.

2. Pozwól dziecku wykazać się nowymi umiejętnościami

Musisz pozwolić nastolatkowi na samodzielne podejmowanie decyzji finansowych, nawet jeśli nie do końca i się podobają. To wiek, w którym dziecko uczy się myśleć abstrakcyjnie, ale wiedzę najlepiej utrwala przez doświadczenie. Warto powierzać dziecku określone sumy, po to, aby opanowało prowadzenie samodzielnego budżetu czy nauczyło się zasady odraczania gratyfikacji, czyli nauczyło się zbierania pieniędzy na określony cel.

3. Skorzystaj z dedykowanych instrumentów finansowych

Banki mają rozbudowane oferty swoich produktów, często dedykowanych nastolatkom. To konta z kartami, które dla zachęty bywają spersonalizowane czy wygodne aplikacje do ich obsługi. Warto założyć konto dla nastolatka, pozwolić mu na samodzielne płacenie za usługi czy abonamenty, z których korzysta, np. książki, muzykę czy kursy. To lekcja samodzielności, pozwalająca na opanowanie praktyczne umiejętności terminowego płacenia i zarządzania budżetem. Dla dorosłego to z kolei możliwość sprawnej kontroli nad wydatkami nastolatka.

4. Akceptuj, że wiedza kosztuje

Nie zawsze i nie każdy zakup jest trafiony, a pieniądze wydane w terminie i na słuszny cel. Pozwól dziecku na popełnianie błędów i nie chroń przed unikaniem konsekwencji. Lepiej, aby kilka razy sparzyło się na drobnych kwotach, niż potem miało problem z pieniędzmi potrzebnymi po prostu, na życie. Jednocześnie nie zapominaj, że dziecko pozostaje dzieckiem, a rodzic, gdy zachodzi potrzeba, powinien rzucić mu koło ratunkowe, wykonując np. szybki przelew, gdy pieniądze są naprawdę niezbędne.

5. Pomóż nastolatkowi zarabiać pieniądze

Nie ma lepszej lekcji szacunku dla pieniędzy niż po prostu zdobywanie ich ciężką, własną pracą. Warto porozmawiać ze znajomymi, pomóc nastolatkowi w znalezieniu dorywczej pracy i umożliwić zarobienie pierwszych pieniędzy. Pamiętaj, tylko aby unikać płacenia za wykonywanie obowiązków domowych. Nastolatek musi wiedzieć, co jest jego zadaniem i które prace w domu powinien wykonywać. Za zajęcia dodatkowe, np. malowanie ogrodzenie można zapłacić, ustalając wcześniej stawkę i termin.